"Congratulations to the winners of the Michigan Youth and Elite Championships" held September 8-9, 2018.

123# Ra'keem Campbell from Downtown Boxing Club

125# Female - LaTonya Wingate from World's Best Boxing Club

141# Lance Smith from Henry Hank/Superbad Boxing Gym

165# Female - Jessica Brown from University of Michigan Boxing Club

165# Marlon Harrington from World's Best Boxing Club

165# Oleh Krysynski (unattached)

"Congratulations to the Uncontested Champs"

123# Garrett Rice from FWC Berston Boxing Gym

132# Edward Woodmore from Azteca Boxing Team

178# Gordie Russ from Henry Hank/Superbad Boxing Gym

178# Christopher Thompson from FWC Berston Boxing Gym

201+# Steve Chauvin from New Way Martial Arts Academy

 

 

USA Boxing

Boxing at Berston

Saturday, January 26, 2019 (10:00 AM - 5:00 PM)
FWC Berston
3300 n. saginaw st.
Match Division Weight Class Boxer Red Corner   Boxer Blue Corner Result
 1 Pee Wee 9-10 80lbs (36kg) Kaleb Moreland  winner!
Toledo, OH
vs. James Fuller 
Grand Blanc, MI
Points - Split
 2 Pee Wee 9-10 114lbs (52kg) Dave Leak 
Grand Blanc, MI
vs. Deyonte Oliver  winner!
Toledo, OH
Points - Split
 3 Bantam Male 70lbs (32kg) Jesse Urbina  winner!
Toledo, OH
vs. Davonte McFadden 
Akron, OH
Points - Unanimous
 4 Bantam Male 90lbs (41kg) Julian Noble 
Port Huron, MI
vs. Ishmael Harrell  winner!
Akron, OH
Points - Unanimous
 5 Bantam Male 100lbs (45kg) Rayquon Gardner  winner!
Flint, MI
vs. Miguel Perez 
Toledo, OH
Points - Unanimous
 6 Bantam Male 106lbs (48kg) Jaylen Nicholson 
Detroit, MI
vs. Montezz Green  winner!
Columbus, OH
Points - Split
 7 Bantam Male 106lbs (48kg) Orlando Overstreet 
Toledo, OH
vs. William Myhre  winner!
Detroit, MI
Points - Unanimous
 8 Intermediate Male 90lbs (41kg) Arturo Saucedo  winner!
Pontiac, MI
vs. Juwan McCroy 
Redford, MI
Points - Split
 9 Intermediate Male 125lbs (57kg) Raylin Williams 
Toledo, OH
vs. Tyshawn Denson  winner!
Akron, OH
Points - Unanimous
 10 Junior Male 145lbs (66kg) Tyshawn Robinson  winner!
Detroit, MI
vs. Deion Plummer 
Detroit, MI
Points - Split
 11 Junior Male 154lbs (70kg) Kenny Dancy 
Detroit, MI
vs. Jorge Martinez  winner!
Reynoldsburg, OH
Points - Split
 12 Elite Male 119lbs (54kg) Pedro Garibaldi  winner!
Detroit, MI
vs. Roman Ascencio 
Flint, MI
RSC
 13 Elite Male 141lbs (64kg) Kevin Rodriguez'martinez 
Detroit, MI
vs. Cody Harm  winner!
Porthuron, MI
Points - Split
 14 Elite Male 152lbs (69kg) Sincere Saunders 
Detroit, MI
vs. Marik Black  winner!
Versailles, KY
Abandon
 15 Elite Male 178lbs (81kg) Christopher Thompson  winner!
Flint, MI
vs. Sayyid Campbell 
Columbus, OH
Points - Unanimous
USA Boxing

The 9th Annual Pre-Super Bowl Fight Night

Saturday, February 02, 2019 (2:00 AM - 11:45 PM)
St Mary's Activity Center
526 Broadway NW
Match Division Weight Class Boxer Red Corner   Boxer Blue Corner Result
 1 Bantam Male 138lbs (63kg) Abraham Isenhower 
Maple Rapids, MI
vs. Mauricio Suarez-Tapia  winner!
Grand Rapids, MI
Points - Unanimous
 2 Junior Male 125lbs (57kg) Jorge Padilla  winner!
Grand Rapids, MI
vs. Sterling Weeks 
Lowell, MI
Points - Unanimous
 3 Youth Male 132lbs (60kg) Elmer Velasquez  winner!
Grand Rapids, MI
vs. Bryan Caceres 
Grand Rapids, MI
Points - Unanimous
 4 Elite Male 165lbs (75kg) Kenneth Sulton 
Benton Harbor, MI
vs. Michael Armstrong  winner!
Kentwood, MI
Points - Unanimous
 5 Elite Male 165lbs (75kg) Jordan Holbrook 
Grass Lake, MI
vs. Daisuke Jimenez  winner!
Southgate, MI
RSC
 6 Elite Male 165lbs (75kg) Jermont Reece  winner!
Kalamazoo, MI
vs. Thomas Strausbaugh 
Rockford, MI
RSC
 7 Elite Male 178lbs (81kg) Dauan Hendley Jr 
Detroit, MI
vs. Ahmari Jobe  winner!
Grand Rapids, MI
RSC
 8 Elite Male 201lbs (91kg) Albert Esser II 
Dimondale, MI
vs. Christopher Oleary   winner!
Grand Rapids, MI
Points - Split

 

USA Boxing

18th Annual Winter Fight Night

Friday, February 08, 2019 (8:00 PM - 11:00 PM)
Bangor Township Hall
3921 Wheeler Rd
Match Division Weight Class Boxer Red Corner   Boxer Blue Corner Result
 1 Pee Wee 9-10 90lbs (41kg) Gavin Davis  winner!
Lapeer, MI
vs. Dorian McNary 
Bay City, MI
Points - Split
 2 Bantam Male 70lbs (32kg) Perry Whiting 
Waterford, MI
vs. Gavyn Aikens  winner!
Bay City, MI
Points - Unanimous
 3 Intermediate Male 95lbs (43kg) Saul Ortiz  winner!
Pontiac, MI
vs. Patton Oswald 
Bay City, MI
RSC
 4 Intermediate Male 125lbs (57kg) Joshua Keeley 
Attica, MI
vs. Camden Rodriguez  winner!
Saginaw, MI
RSC
 5 Intermediate Male 132lbs (60kg) Jordy Texta  winner!
Pontiac, MI
vs. Samuel Crawford 
St. Charles, MI
Points - Unanimous
 6 Intermediate Male 145lbs (66kg) Emilio Saucedo  winner!
Pontiac, MI
vs. Elias Ascencio 
Davison, MI
Points - Split
 7 Youth Male 152lbs (69kg) Christian Parks  winner!
White Lake, MI
vs. Gavin Labrosse 
Standish, MI
RSC
 8 Elite Male 201lbs (91kg) Roosevelt Anthony 
Flint, MI
vs. Jarred Lachance  winner!
Midland, MI
RSC
 9 Elite Male 201+lbs (91+kg) Matthew Prather 
Potterville, MI
vs. Christian Rodriguez  winner!
Bay City, MI
Points - Unanimous